מישהו פרסם עליך משהו לא נכון? עורך דין לשון הרע לפקודתך!

[whatsapp]

אנו חיים בעידן דיגיטלי, עידן שבו ברגע אחד אדם אחר יכול להכפיש את שמנו הטוב ובקלות אפילו להרוס עסק שלם אותו בנינו בשתי ידינו. אז נכון, לשון הרע תמיד היה קיים אבל בעידן של רשתות חברתיות, אפליקציות, מיילים ותקשורת ישירה כל כך, האצבע לא יכולה להיות קלה כל כך על ההדק.

מהי לשון הרע?

סעיף אחד לחוק אומר כי לשון הרע הוא פרסום שיש בו בכדי לפגוע במשלח ידו של אדם, בכבודו או בשמו הטוב. הסעיף הזה מחייב קיומם של שני רכיבים מצטברים שהנפגע או התובע יהיה חייב להוכיח אותם.

  1. קיומו של פרסום פוגעני – מבחן אובייקטיבי ולא סובייקטיבי. לא משנה אם האדם נפגע או לא, המבחן שואל האם הפרסום נעשה במטרה לפגוע במשוא בפרסום או לא. במידה והרכיב הוכח, על התובע יהיה להוכיח את הרכיב השני.
  2. קיומו של פרסום – החוק מחייב שהפרסום יגיע לזולת אדם הנפגע כלומר, אם נצלצל למישהו ונגיד לו שהוא שקרן או רמאי זה לא מוגדר כי הפרנו את חוק לשון הרע. הפרסום חייב להגיע לזולת הנפגע ועל התובע גם להוכיח את זה.

תיקון של החוק אומר שניתן לדרוש פיצוי גם ללא הוכחת נזק.

בהנחה ושני הרכיבים הוכחו, הנטל עובר אל הנתבע להוכיח את אחת מההגנות אשר עומדות לזכותו. ניתן לחלק את ההגנות לשתי קבוצות:

  • הגנה מוחלטת- מחייבת שלושה רכיבים שעל הנתבע להוכיח – פרסום אמת, שהיה עניין ציבורי בפרסום ושהוא נעשה בתחום לב. במידה והנתבע לא מצליח להוכיח אחת משלושת הטענות הללו, ניתן יהיה להמשיך עם התביעה.
  • הגנה יחסית

איך מתמודדים עם מצב של לשון הרע?

 הדרך הטובה ביותר להוכיח כי נפגעתם בגין חוק לשון הרע, היא ליצור קשר עם עורך דין לשון הרע אשר מתמחה בתחום של לשון הרע והוצאת דיבה. הרבה פעמים מה שקורה הוא שההגנות היחסיות או המוחלטות מגבילות את התביעה ויש גם לא מעט מקרים שמראש, אותו אדם בטוח שנעשה לו עוול ושהוא תחת הפרת החוק, אבל בעצם לא כל הרכיבים קיימים או שלא ניתן להוכיח את כולם ולכן אין סיבה מלכתחילה לתבוע.

מה צריך לעשות כדי לקבל פיצוי בגין חוק לשון הרע?

כדי לקבל את הפיצוי חייבים קודם כל לפנות לעורך דין שיבחן את המקרה לגופו ויראה האם בכלל כדאי לגשת לבית המשפט ולתבוע בגין לשון הרע. במידה ומדובר בפרסום פוגעני שנעשה ברשת האינטרנט, כדאי לבחור עורך דין המתמחה בתביעות חוק לשון הרע ברשת האינטרנט.